Griauname mitus. Anglų kalbos mokymas iki trejų metukų: kodėl verta ir nuo ko pradėti?
Ankstesniame straipsnyje įrodinėjome, kodėl verta mokytis anglų kalbos, ir nesvarbu, ar tu be penkių minučių rastas kopūste, ar ką tik atšokai 80-ąjį jubiliejų.
 

Visiems puikiai žinomas faktas – mažesni vaikai yra imlesni kalboms, tačiau itin retais atvejais tėveliai ryžtasi mokyti vaiką šiam dar nesulaukus 3 metukų. Kodėl? Kokiais mitais, stereotipais esame apipinti? Mes pasiryžę juos sutrypti į miltus ir įtikinti tave, jog nėra tinkamesnio laiko mokytis anglų kalbos!
 
Keletą, o gal ir keliolika metų atgal buvo manoma, jog vaiko mokymas anglų kalbos iki 3 metukų yra tiek pat naudingas, kiek katei antra uodega, tačiau naujausi Harvardo universiteto tyrimai rodo, jog tokio amžiaus vaikai mokydamiesi užsienio kalbos ugdo kritinį mąstymą, skatina savyje kūrybiškumą bei proto lankstumą (mokslininkai sako – mokslininkai žino!). Esą užsienio kalbos mokymasis yra ne tik lingvistinė, bet ir kognityvinė veikla. Smegenys kaip ir bet kuris kitas raumuo vystosi treniruojamas, pavyzdžiui, besimokant naujų žodžių ar taisyklių jis nuolat dirba. Tad kodėl to raumens nepradėjus „kočioti“ nuo pačių pirmųjų gyvenimo metų? J
Paprastai, kuo jaunesnis besimokančiųjų amžius, tuo geriau šie įsimena, atkartoja ir taria atitinkamus garsus. 
 
Ankstyvojo vaiko vystymosi periode smegenys yra atviros naujiems garsams, vaizdams. Šiame laikotarpyje mažieji padaužos yra itin žingeidūs bei smalsūs, turi valias laiko ir noro žaisti mokymosi žaidimus. Tokių metukų vis dar yra svetimas vidinis susikaustymas, nepastikėjimas savimi ar gėdos jausmas komunikuojant anglų kalba. Su amžiumi tai tampa vis aštresne problema besimokantiems, tad geriau pradėk ruošti roges vasarą!
 
Mokydamasis užsienio kalbos vaikas natūraliai mokosi pažinti ir kitas kultūras, ο tai vysto toleranciją, empatiją kitoms kultūroms, plečia akiratį, ugdo pasaulio, kaip įvairialypio reiškinio, suvokimą. Paprastai iki 3 metų vaikai dar nėra tokie pažeidžiami negatyvių nuomonių, kitokių išorinių veiksnių. Didžiausi pavyzdžiai ir autoritetai jiems yra tėveliai, kurių rankose – auganti ir mūsų visų ateitį kurianti asmenybė. Todėl kuo anksčiau vaikas bus ugdomas gerbti bei pažinti skirtingas kultūras, pavyzdžiui, per kalbų mokymąsi, tuo atsparesnis jis bus neigiamai aplinkos įtakai ateityje!
 
Kaip galėčiau padėti vaikui mokytis anglų kalbos?
Sutiksime, jog jaunesni nei 3 metų vaikai tikrai nepradės rašyti filmų recenzijų ar diskutuoti su jumis filosofinėmis temomis anglų kalba, tačiau jie tikrai greitai įsimins tam tikrus žodžius, taisykles, kurios ateityje padės stiprų pamatą gabėjimui laisvai, taisyklingai kalbėti viena ar keliomis užsienio kalbomis. Taigi, įsidėmėkite šiuos būdus, kurie tikrai palengvins mažylio mokymąsi ir įneš įvairovės į jūsų tarpusavio bendravimą:
 
1. Sukurkite aplinką, kurioje kalbama tik anglų kalba.
Geriausias būdas pramokti kalbos yra sukurti tokią situaciją ar aplinką, kurioje bendraujam tik anglų kalba. Galbūt turite galimybę vaiką leisti į multikultūrinį darželį? Galbūt turite angliakalbių draugų, kurie su mielu noru dažniau užsuks į svečius paplepėti? Nebus kur dingti – teks laužti liežuvį!
 
2. Skaitykite ar sekite pasakas anglų kalba.
Pasakos yra neatsiejama vaikystės dalis, tas pačias pamėgtas pasakas galima skaityti ar sekti ir anglų kalba. Vaikai ims tapatinti tam tikrus žodžius, situacijas ir kur kas greičiau mokysis!
 
3. Dainuokite daineles, mokykitės eilėraščių anglų kalba.
Tai itin linksmas, įdomus užsiėmimas, kuriam dar nė vienas nėra pasakęs: „NE!”. Galite drauge dainuoti tiek visai paprastas, lengvas vaikiškas daineles tiek ir savo mėgstamus šiuolaikinės muzikos hitus. Šekspyro eilės gal kiek ir per sudėtingos, tačiau trumpi eilėraštukai stiprins vaiko atmintį, kūrybiškumą.
 
4. Žiūrėkite filmukus, laidas anglų kalba.
Jeigu esate linkęs daugiau žiūrėti užsienietišką televiziją ir filmus, žiūrėkite originalo kalba, o ne su lietuvišku įgarsinimu. Tai tikrai padės vaikui įsiminti naujus žodžius, sakinių struktūras, o atkartodamas frazes lavins tarimą bei atmintį.
 
5. Žaiskite ir mokykitės vienu metu!
Žaisdami su lėlėmis, mašinėlėmis ar kitais žaislais – bendraukite anglų kalba, paklauskite įvairių buitinių klausimų, spalvų, skaičių. Pavyzdžiui: „Kokios spalvos yra lėlės Barbės suknelė?“. Paprašykite, jog vaikas spalvą įvardintų anglų kalba.
 
6. Įprastus lietuviškus žodžius ar sakinius pakeiskite į anglų kalbą.
Pavyzdžiui: „Metas valytis dantis“ į „It‘s time to brush your teeth“ arba „Metas vakarieniauti!” į “It’s dinner time!”
 
7. Investuokite į papildomas anglų kalbos pamokėles darželyje ar anglų kalbos kursus grupėse.
Mokytis drauge su mokytoja ir kitais mažaisiais kolegomis – kur kas efektyviau, vėliau šie tarpusavyje bendraudami mokosi vieni iš kitų, kartoja išmoktus žodžius, frazes, daineles, žaidimus. Kaip ir minėjome – ne tik efektyvu, bet ir labai linksma!
 
8. Jeigu samdote auklę, pasirinkite tokią, kuri mokėtų anglų kalbą ir paprašykite jos panašia praktika vadovautis bendraujant su vaiku.
Tai ne tik kompensuos laiką, kai tuo negalite užsiimti pats, bet ir pratins prie kitokio tarimo, leis vaikučiui suvokti tos pačios kalbos skirtumus, įvairovę.
 
Jeigu nemokate anglų kalbos – nebėda. Tai puiki galimybė mokytis kartu su vaiku. Juk nebereikia vardinti tų 10-ties priežasčių, kodėl anglų kalbos mokytis tikrai verta? Jeigu jau nutiko taip, nei mes, nei pats Dievas jūsų neįtikins, yra gausybė online programų, video medžiagos, kurios labai įdomiai, interaktyviai moko anglų kalbos. Nepasivarginkite jų paieškoti ir vieną ar kelissyk per dieną parodyti savo mažajam mokinukui!
 
Taigi, nėra jokių amžiaus apribojimų mokantis anglų kalbos, svarbiausia – rasti tinkamus mokymosi būdus, palengvinančius šį procesą. Dauguma jų veda prie vieno tikslo – ugdyti kūrybišką, kritiškai mąstančią, žingeidžią ir išsilavinusią asmenybę. Kuo anksčiau padėsite tam pamatus – tuo greičiau džiaugsitės pasiektais rezultatais!